Jews in Jazz

JAZZOVÝ KONCERT ŽIDOVSKÝCH SKLADATELŮ

Taková jména jako George Gershwin, Jerome Kern, Oscar Hammerstein, Richard Rodgers a další skladatelé a autoři jazzových a muzikálových hitů let 1920-1950. Nechte se unášet na vlnách jemné i divoké hudby, dozvíte se něco málo a autorech i o interpretech písní z let největší slávy americké Broadwaye.

Písně, které uslyšíte: Summertime, The Man I Love, Over The Rainbow, Can´t help lovin´dat man, My Funny Valentine, Bei Mir Bist Du Shoen a také staré hebrejské písně.

Petra Ernyeiová si nevybrala tento program náhodou. Od malička se pohybovala v pražské židovské komunitě, navštívila Izrael jako turista, ale i jako zpěvačka. Na podzim roku 2019 zazpívala na pohřbu paní Doris Grozdanovičové , úžasné a statečné ženy, která přežila holocaust.

Tam jsem si uvědomila, že potřebuji předávat zpěvem a textem lidem historii a osudy Židů a protože se věnuji Jazzu vznikl nápad na program Jazzový koncert židovksých skladatelů.

Velký počet židovských jazzových hudebních skladatelů a textařů přislo do Ameriky z Evropy před nebo během 1. světové války. Ovlivnění Evropskou hudbou a jejich židovský původ byl významným elementem v americké jazzové hudbě let 1930 – 1950. Většina písní byla napsána do muzikálů, které se hrály na Broadwayi a také byly zfilmovány.

V tomto programu budu povídat o osudech hudebních skladatelů a textařů, jaký měli vliv na americkou jazzovou hudbu. Budu zpívat jejich písně. Do programu také zařadím staré židovské písně v hebrejštině.

Délka koncertu: 70min nebo 2x 45min